CategoriesGenel

Bir Giysi Bir Hayat Kurtarır!

Bir giysi nasıl hayat kurtarır demeyin, güvenliğiniz için aldığınız küçük bir önlem bile yaralanmanızı veya en önemlisi yaşamınızı yitirmenizi engelleyebilir.

Ülkemizdeki iş kazalarının türlerine göre dağılımına bakıldığında “yanık” ilk sıralarda yer almaktadır. 1, 2 ve 3 derecede sınıflandırılan yanık yaralanmaları bedende kalıcı izler bırakmasının yanı sıra tedavi süresi uzun ve ağrılı bir yaralanmadır.

Birinci Derece Yanık, derinin üst tabakasını etkiler, deride kızarıklık, ağrı ve ödem vardır.

İkinci Derece Yanık, derinin üst tabakasının tamamının alt tabakasının da bir kısmının yanmasıdır. Deride içi su dolu kabarcıklar oluşur. Ağrılıdır, derinin kendi kendini yenilemesi ile iyileşir.

Üçüncü Derece Yanık, derinin tüm tabakalarını etkileyen derecedir. Kaslar, sinirler ve damarlar üzerinde etkisi görülür. En tehlikeli derece olmasına rağmen sinirler zarar gördüğünden ağrı hissedilmez.

Yaralanan kişinin genel durumu ve varsa sistematik hastalıkları (Şeker, Kalp vb. gibi) yanığın ciddiyetini belirleyen faktörlerdir.

Çalışma ortamınızda böyle bir risk varsa önleminizi alın!

Yüksek ısıya maruz kalınan işlerde olası bir sıçramanın veya değmenin yol açacağı yanma riskine karşı, alev almaz kumaşlardan üretilmiş geç tutuşur giysiler kullanılmalıdır.

Giysi, geç tutuşur özelliği sayesinde riskli ortamda bedeninizi korurken, yangın tehlikesi anında ortamdan uzaklaşmanız için size zaman kazandırır.

Bu giysilerin kumaş birleşenlerini yanmaz özellikli elyaf, karbon ve antistatik liflerden oluşturmaktadır. Üzerinde ısıya dayanıklı kaplama vardır.

Alev Almaz Kumaşlar kullanım alanları dikkate alınarak aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir;

  • Genel Amaçlı Isı ve Aleve Karşı Koruyucu Kumaşlar
  • Kaynak Sıçramalarına Karşı Koruyucu Kumaşlar
  • Eriyik Metal Sıçramalarına Karşı Koruyucu Kumaşlar
  • Eriyik Alüminyum Sıçramalarına Karşı Koruyucu Kumaşlar
  • Elektrik Arkının Termal Etkilerine Karşı Koruyucu Kumaşlar

Farklı risklere göre farklı özellikte geliştirilen ürünlerin kullanıldığı başlıca sektörler, Kaynak İşleri, Sac İşleme, Sıcak Metal İşleri, Demiryolu, Otomotiv Sanayidir.